• Gminne Jasełka z naszym udziałem

          • "O wyjątkową, świąteczną atmosferę zadbali uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego z Czachówka, którzy wystawili pełne bożonarodzeniowej tradycji, ale przy tym nowoczesne jasełka". Tak pisano o występach naszych uczniów podczas gminnego spotkania świątecznego w Ośrodku Kultury. Nie zabrakło przy tym serdecznych życzeń oraz mnóstwa komplementów na temat występów dzieci. Włodarze miasta pochwali przy okazji pracę nauczycieli nad przygotowaniem Jasełek a zwłaszcza p. Annę Miller i p. Paulinę Kochańską, które były za nie odpowiedzialne.

          • IX Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek wyszedł nam śpiewająco!

          • Kiedy myślimy o Bożym Narodzeniu, od razu robi nam się cieplej na sercu 😌. Święta mają niepowtarzalną atmosferę, przed wszystkim dzięki pięknym kolędom i pastorałkom. Dziś można było ją poczuć w Ośrodku Kultury (OK), gdzie odbył się właśnie IX Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. W sumie w wydarzeniu, organizowanym przez Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Czachówku, wzięło udział ponad 70 wykonawców z dziesięciu szkół. Największy podziw wzbudziła Weronika Nowicka (SP nr 1 w Górze Kalwarii), która nie tylko zaśpiewała „W żłobie leży”, ale także zagrała na ukulele 🏆. Jej występ został nagrodzony grand prix festiwalu. Zdolnych dzieci było jednak znacznie więcej, a poziom wykonań niezwykle wyśrubowany. Jury, w którym znaleźli się Emilia Lubańska-Jóźwiak (wokalistka), Patryk Krajewski (instrumentalista, wokalista, uczestnik „The Voice of Poland”) i Christian Broniarz (muzyk, przedstawiciel OK) miało trudne zadanie. Ostatecznie jednak nagrody otrzymali:

            🔷 Soliści

            🔸 klasy I-III: 1. Maja Cisternino (SP w Dobieszu), 2. Michalina Kuczkowska (SP w Czachówku), 3. Ex aequo Hanna Rokita (SP w Czersku) i Blanka Salmon (SP w Dobieszu);

            🔸 klasy IV-VI: Weronika Kołodziej (SP w Kątach), Maria Ślaska (SP w Czersku), 3. Marta Tobiasz (SP nr 2);

            🔸 klasy VII-VIII: 1. Małgorzata Powichrowska (SP w Czersku), 2. Dominika Żołądek (SP w Kątach), 3. Barbara Gozdera (SP w Cendrowicach);

            🔷 Soliści z własnym akompaniamentem

            🔸 klasy I-III: 1. Ewa Tabor (SP w Brześcach), 2. Maria Pawlak (SP nr 2 w Górze Kalwarii), 3. Tymon Matysiak (SP w Czachówku);

            🔸 klasy IV-VI: 1. Joanna Bieniek (SP w Brześcach), 2. Julia Zielińska (SP w Coniewie), 3. Ex aequo Wiktoria Utrata (SP nr 2) i Aniela Hulanicka (SP w Czachówku);

            🔸 klasy VII-VIII: 1. Weronika Nowicka (SP nr 1);

            🔷 Zespoły

            🔸 klasy I-III: 1. Zuzanna Kołodziejska, Emilia Jędral (SP w Brześcach); 2. Jan Szymański, Antoni Kaliciński, Szymon Zienkowicz (SP nr 2); 3. Tymon Matysiak, Michalina Kuczkowska, Mikołaj Hulanicki, Gabriela Winiarek (SP w Czachówku);

            🔸 klasy IV-VI: 1. Oliwia Durka, Anna Janiec, Aniela Hulanicka, Marta Banasiak (SP w Czachówku); 2. Julia Paśnik, Marta Tobiasz, Emilia Obstawska (SP nr 2); 3. Oliwia Choroś, Anna Jacków (SP w Kątach);

            🔸 klasy VII-VIII: 1. Gabriela Kalicińska, Barbara Niedziółka (SP nr 1); 2. Oliwia Skolimowska, Julia Dzwonkowska, Antonina Fiejka, Małgorzata Góra (SP w Cendrowicach); 3. Karolina Stępień, Maja Kliszko, Jagoda Gałęza, Wiktoria Zakrzewska (SP w Kątach).

            Dyplomy oraz nagrody wręczyły laureatom wiceburmistrz Danuta Rechnia oraz dyrektor szkoły w Czachówku Anna Giernacka. Festiwal patronatem objął burmistrz Arkadiusz Strzyżewski.

          • Super pożegnanie

          • Zakończenie roku szkolnego to czas pełen wzruszeń, emocji i podsumowań. Dzisiaj pożegnaliśmy wspaniałe dzieciaki, aktywnych uczniów, po prostu klasę VI, która okazała się na dodatek SUPER KLASĄ (w całorocznym konkursie). Wraz z naszymi absolwentami żegnamy świetnych rodziców, zawsze pomocnych i kreatywnych. Klasa VI zapewniła nam na zakończenie roku szkolnego rozrywkę (pełen muzyki i humoru spektakl). Sportowcami roku zostali Kinga Romanowska oraz Szymon Król (klasa VI). W pracy na rzecz szkolnej społeczności wyróżnili się: Ula Matysiak, Kinga Romanowska, Sara Hulanicka, Mikołaj Krawczak oraz Tomek Szymański (wszyscy z kl. VI). Szóstoklasiści przekazali dziś także sztandar młodszym kolegom i koleżankom. To tradycja naszej szkoły. W dalszej części uroczystości było też wręczanie nagród najlepszym uczniom oraz dyplomowów rodzicom zaangażowanym w życie szkoły. Na koniec pani dyrektor Anna Giernacka życzyła wszystkim przede wszystkim BEZPIECZNYCH wakacji.

          • Pomoce potrzebne do klasy 0 w roku szkolnym 2019/2020

          •  

             

            Plecak:

            - drugie śniadanie, picie,

            - chusteczki higieniczne,

            - ołówek,

            - gumka do ścierania,

            - klej,

            - nożyczki,

            - kredki,

            - flamastry.

             

            W klasie dzieci zostawią:

            - papier do ksero (ryza),

            - bloki kolorowe (duży i mały),

            - bloki kolorowe techniczne (duży i mały),

            - blok biały techniczny(duży i mały),

            - papier kolorowy,

            - farby plakatowe i akwarelowe,

            - pędzle (gruby i cienki),

            - naczynie na wodę,

            - plastelina,

            - ręczniki jednorazowe i chusteczki w paczce (100),

            - serwetki śniadaniowe,

            - segregator- 50 koszulek

            - sznurowadła

            - słomki do napojów

            - bańki,

          • Tymon wyróżniony w "Kangurze"

          • Tymon Matysiak z klasy II okazał się najlepszym matematykiem w naszej szkole. Jako jedyny został wyróżniony w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "Kangur", oczywiście w swojej kategorii wiekowej. Brawa należą się również innym uczestnikom matematycznych zmagań. Niektórym brakowało bardzo niewiele do wyróżnienia.

          • Dołączamy do #SuperKoderów

          • Nasza szkoła od września dołączy do #SuperKoderów! #SuperKoderzy to program edukacyjny Fundacji Orange. Jest przeznaczony dla uczniów klas 4-8, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W czasie cyklu zajęć prowadzonych na lekcjach poszczególnych przedmiotów uczniowie poznają podstawowe zasady programowania, jednocześnie wykonując zadania zgodne z podstawą programową danego przedmiotu.#SuperKoderzy uczą się grać na bananach, programować stację pogodową, tworzyć interaktywne multimedialne reportaże, a nawet własne strony internetowe czy gry dla robotów.

          • „Procesowe wspomaganie planowanie KROK PO KROKU”

          • „Procesowe wspomaganie planowanie KROK PO KROKU”

             

                        Projekt  „Procesowe wspomaganie planowanie KROK PO KROKU” rozpoczął się w czerwcu 2018 r. Odbyło się wtedy pierwsze spotkanie Rady Pedagogicznej, na którym przyjęto kompetencję kluczową – umiejętność uczenia się  skonsultowano i przyjęto plan działań. Kompetencja miała być realizowana w dwóch obszarach:

            1. Motywacja uczniów.
            2. Zaangażowanie nauczycieli w realizacje wspólnych projektów.

            Sformułowane zostały cele:

            1. Uczniowie wykazują się samodzielnością i kreatywnością, angażują się w projekty
              i realizują je do końca.
            2. Nauczyciele wspierają samodzielność uczniów i świadomie budują ich motywacje.

            Efekty:

            1. Zwiększenie liczby uczniów, którzy angażują się w projekty i wytrwale realizują działania z nimi związane.
            2. Przygotowanie przez klasy I-V prezentacji w ramach projektu „Mądrzy cyfrowi” pod opieką nauczycieli oraz uczniów klasy VI.

                        W ramach podjętych działań w październiku, lutym i maju odbyły się warsztaty szkoleniowe Rady Pedagogicznej z motywowania  z p. Dorotą Czerwonką. Poza tym w lutym przeprowadzone zostały indywidualne konsultacje z poszczególnymi nauczycielami. Oprócz tego od sierpnia 2018 r. systematycznie odbywały się spotkania koordynatorek projektu ze wszystkich szkół biorących w nim udział.

                        W wyniku realizacji zadań,  na jednym ze spotkań  nauczycieli podjęto decyzje o motywowaniu uczniów na poszczególnych lekcjach, przede wszystkim przez stosowanie aktywizujących metod nauczania i odnotowywanie wyników tych działań. Szybko okazało się, że uczniowie bardzo pozytywnie zareagowali na te sytuacje. Wszyscy nauczyciele odnotowali wzrost aktywności dzieci na swoich przedmiotach.

            Na grudniowym spotkaniu nauczycieli podjęto decyzje o realizacji projektu:
            „Z dziećmi w świat wartości”.

            Dobrane zostały pary współpracujących nauczycieli i przydzieleni do poszczególnych klas

            Klasa I. Borowska – M. Fiejka

            Klasa II A. Chmielewska – A. Felbur

            Klasa III E. Osińska – B. Panek

            Klasa IV M. Sikora – B. Zarzecka

            Klasa V – A. Miller – P. Kochańska

            + klasa szósta

            Wartości dla wszystkich klas – Zbiór opowiadań  „ Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

             

            • Marzec - Szacunek i Uczciwość 

            "Szacun i gorzka czekolada” B. Kosmowska

            „Niebieska Kredka” B. Ryrych

            • Kwiecień - Odpowiedzialność iOdwaga

            „Dolina Jeleni” W. Cesarz
            „Kacper” K. Terechowicz

            • Maj - Samodyscyplina i Przyjaźń

            „Szczęśliwego Nowego Roku - B. Ryrych
            „Sztuka Programowania”

                        W kolejnych tygodniach podczas godzin wychowawczych poszczególne pary uczniów  klasy szóstej wchodzili do klas z przygotowanym opowiadaniem, czytali je a następnie prowadzili dyskusje na jego temat. Kształtując wartości u dzieci przygotowywaliśmy ich do końcowej pracy, w której mieli wspólnie opracować prezentacje i przedstawić ją na zakończenie projektu, na forum szkoły.
            Praca ta skorelowana została z projektem prowadzonym w czasie wakacji 2018 r. z uczniami obecnej klasy szóstej MĄDRZY CYFROWI.

            NARZEDZIA: Canva https://www.canva.com/pl_pl/tworzyc/, Padlet, Formularze Google, Thinglink lub inne wybrane przez informatyka.

            Efektem końcowym prac była prezentacja w dniu 17 czerwca 2019 według wylosowanych wcześniej tematów:

            • Pierwsza -Europa
            • Druga -Azja
            • Trzecia - Afryka
            • Czwarta - Ameryka Północna
            • Piąta - Ameryka Południowa

                        Podsumowując projekt, stwierdzamy, że cele zostały osiągnięte dzięki zaangażowaniu uczniów klasy szóstej, którzy chcieli zaimponować młodszym, swoją wiedzą i umiejętnościami. Ogromny wpływ na to miało także zaangażowanie niektórych nauczycieli, którzy chętnie przyjmowali reprezentantów klasy szóstej na swoje zajęcia i wspomagali ich wiedzą. Motywacja i zaangażowanie uczniów klasy szóstej wzrosła, dzięki zaufaniu jakim ich obdarzyliśmy, nie zawiedli nas. Uczniowie innych klas zmotywowani zostali do pracy przez swych starszych kolegów, u niektórych pozytywne postawy osiągnięto dzięki chęci otrzymania pozytywnej oceny.

                        Rezultaty projektu u uczniów to: umiejętność współpracy, kreatywności i zaangażowanie w działania, a także chęć poznania i rozbudzona ciekawość.

            Rekomendacje do dalszych działań to:

            1. Angażowanie uczniów kierujących działaniami.
            2. Zwiększenie zaangażowania wszystkich nauczycieli
            3. Zwiększenie umiejętności  współpracy nauczycieli.
            4. Uelastycznić terminy spotkań prowadzonych przez uczniów
          • „Nowe horyzonty edukacji filmowej” - program, który chcemy kontynuować!

          • Podsumowanie projektu „Nowe horyzonty edukacji filmowej”. - WIĘCEJ NIŻ KSIĄŻKA, więcej niż film.

             

              Od października 2018 do kwietnia 2019 osiemnastu  uczniów z klasy V i VI uczestniczyło w projekcie „Nowe Horyzonty edukacji filmowej – Więcej niż książka, więcej niż film”. Obejrzeliśmy siedem bardzo wartościowych filmów tj.

            • „Felix”
            • „Super brat”
            • „Sekrety wojny”
            • Przygoda Nelly”
            • „Na linii wzroku”
            • „Mamo, kocham Cię”
            • „Nic bez nas”

            W projekcie wykorzystano filmy dokumentalne i fabularne. Opowiadały one o takich wartościach moralnych jak szacunek, odpowiedzialność, przyjaźń. Były to filmy o determinacji, uczuciach, wielkich nadziejach i potrzebach dzieci.

            Po zakończeniu seansu uczniowie uczestniczyli w rozmowach. Zadawali pytania, udzielali odpowiedzi i prezentowali własne zdanie. Poszerzali zakres słownictwa i struktur składniowych. Wskazywali wartości w utworze oraz określali wartości ważne dla bohatera. Odnosili treści tekstów kultury do własnego doświadczeni.

            Na zajęciach dodatkowych z nauczycielem języka polskiego przeprowadzano analizę psychologiczną filmu za pomocą objaśnień, dyskusji i burzy mózgów.

            Mamy zamiar kontynuować projekt od przyszłego roku szkolnego.

          • Podbijamy Polskie Radio

          • Wszyscy wiemy, że Michalinka to dusza artysty. Zobaczcie jaką niespodziankę zaserwowała nam tym razem♥️ Gratulujemy i oczywiście czekamy na więcej🎤🤩

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Czachówku
      • (+22) 727-65-73 - sekretariat 736 236 462 - świetlica szkolna 736 244 642 - pedagog specjany - Olga Flaum psycholog - Natalia Groman
      • Czachówek ul. Główna 56 05-530 Góra Kalwaria woj. mazowieckie Poland
      • Dyrektor szkoły - Anna Giernacka Wicedyrektor - Anna Chmielewska
    • Logowanie