• Szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu

7.02 - 24.03.2023 r.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu 2023 r. obchodzony był 7 lutego. My po raz trzeci w ramach jego obchodów przystąpiliśmy do kampanii społecznej organizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI).  Zgłosiliśmy wiele inicjatyw  mających na celu przede wszystkim propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocją pozytywnego wykorzystywania Internetu.

W naszej szkole w ramach obchodów DBI  do końca marca 2023 r. we wszystkich klasach odbywały się zajęcia edukacyjne w formie pogadanek, prezentacji, filmów na lekcji informatyki. Przeprowadzony został konkurs informatyczny:

• dla klas 5-8 na krótki filmik (max 1 minuta) lub animację (max 10 slajdów, klatek), w której należy przedstawić jakich zasad powinno się przestrzegać, aby być bezpiecznym w Sieci;
            • dla klas 1-4 na plakat na temat zapobiegania przemocy w Internecie, bezpieczeństwa w Internecie albo zasad Netykiety.

W klasach V- VIII za najbardziej wartościowe filmy jury uznało pracę:

1. Ani Janiec z klasy VIII – I miejsce
            2. Zuzanny Gołębiowskiej z klasy VII – II miejsce
            3. Alicji Skrzypczak z klasy VII – II miejsce
            4. Oliwii Durki z klasy VIII – III miejsce

W klasach I – IV przyznano następujące miejsca:

1. Kacper Kłodziński– klasa IV – I miejsce
            2. Jędrzej Szatkowski - klasa I – II miejsce
            3. Helena Wiśniewska z klasy III – III miejsce

Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe pozyskane z biura promocji Gminy Góra Kalwaria.

W ramach obchodów DBI w naszej szkole uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę wypełniając quizy o bezpieczeństwie w sieci.  Zarówno uczniowie jak też rodzice mogli zapoznać się z ciekawymi informacjami umieszczonymi w szkole – gazetka tematyczna, na stronie internetowej oraz szkolnym FB. Popularyzowane były również konferencje oraz webinaria tematyczne organizowane między innymi przez www.dbi.pl.  "Co czyha na naszą prywatność w grach i internecie?",  „Cyfrowy ślad - ile można wyczytać o człowieku z otwartych źródeł”,  „ Dzieci sieci – Plik i Folder na tropie internetowych kłopotów”.

Mamy nadzieję, że podjęte działania uświadomią nam wszystkim, że we współczesnym świecie musimy korzystać z  możliwości technologicznych dla wspierania edukacji dzieci i młodzieży oraz ich twórczego rozwoju, ale trzeba ciągle pamiętać o tym, w jaki sposób to robić, aby było dobre i bezpieczne!

Osoba odpowiedzialna za zorganizowanie i przeprowadzenie szkolnych obchodów DBI: Anna Chmielewska