• „Procesowe wspomaganie planowanie KROK PO KROKU”

„Procesowe wspomaganie planowanie KROK PO KROKU”

Projekt  „Procesowe wspomaganie planowanie KROK PO KROKU” rozpoczął się w czerwcu 2018 r. Odbyło się wtedy pierwsze spotkanie Rady Pedagogicznej, na którym przyjęto kompetencję kluczową – umiejętność uczenia się  skonsultowano i przyjęto plan działań. Kompetencja miała być realizowana w dwóch obszarach:

1. Motywacja uczniów.
          2. Zaangażowanie nauczycieli w realizacje wspólnych projektów.

Sformułowane zostały cele:

1. Uczniowie wykazują się samodzielnością i kreatywnością, angażują się w projekty
            i realizują je do końca.
          2. Nauczyciele wspierają samodzielność uczniów i świadomie budują ich motywacje.

Efekty:

1. Zwiększenie liczby uczniów, którzy angażują się w projekty i wytrwale realizują działania z nimi związane.
          2. Przygotowanie przez klasy I-V prezentacji w ramach projektu „Mądrzy cyfrowi” pod opieką nauczycieli oraz uczniów klasy VI.

W ramach podjętych działań w październiku, lutym i maju odbyły się warsztaty szkoleniowe Rady Pedagogicznej z motywowania  z p. Dorotą Czerwonką. Poza tym w lutym przeprowadzone zostały indywidualne konsultacje z poszczególnymi nauczycielami. Oprócz tego od sierpnia 2018 r. systematycznie odbywały się spotkania koordynatorek projektu ze wszystkich szkół biorących w nim udział.

W wyniku realizacji zadań,  na jednym ze spotkań  nauczycieli podjęto decyzje o motywowaniu uczniów na poszczególnych lekcjach, przede wszystkim przez stosowanie aktywizujących metod nauczania i odnotowywanie wyników tych działań. Szybko okazało się, że uczniowie bardzo pozytywnie zareagowali na te sytuacje. Wszyscy nauczyciele odnotowali wzrost aktywności dzieci na swoich przedmiotach.

Na grudniowym spotkaniu nauczycieli podjęto decyzje o realizacji projektu:
          „Z dziećmi w świat wartości”.

Dobrane zostały pary współpracujących nauczycieli i przydzieleni do poszczególnych klas

Klasa I. Borowska – M. Fiejka

Klasa II A. Chmielewska – A. Felbur

Klasa III E. Osińska – B. Panek

Klasa IV M. Sikora – B. Zarzecka

Klasa V – A. Miller – P. Kochańska

+ klasa szósta

Wartości dla wszystkich klas – Zbiór opowiadań  „ Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.

• Marzec - Szacunek i Uczciwość

"Szacun i gorzka czekolada” B. Kosmowska

„Niebieska Kredka” B. Ryrych

• Kwiecień - Odpowiedzialność iOdwaga

„Dolina Jeleni” W. Cesarz
          „Kacper” K. Terechowicz

• Maj - Samodyscyplina i Przyjaźń

„Szczęśliwego Nowego Roku - B. Ryrych
          „Sztuka Programowania”

W kolejnych tygodniach podczas godzin wychowawczych poszczególne pary uczniów  klasy szóstej wchodzili do klas z przygotowanym opowiadaniem, czytali je a następnie prowadzili dyskusje na jego temat. Kształtując wartości u dzieci przygotowywaliśmy ich do końcowej pracy, w której mieli wspólnie opracować prezentacje i przedstawić ją na zakończenie projektu, na forum szkoły.
          Praca ta skorelowana została z projektem prowadzonym w czasie wakacji 2018 r. z uczniami obecnej klasy szóstej MĄDRZY CYFROWI.

NARZEDZIA: Canva, Padlet, Formularze Google, Thinglink lub inne wybrane przez informatyka.

Efektem końcowym prac była prezentacja w dniu 17 czerwca 2019 według wylosowanych wcześniej tematów:

• Pierwsza -Europa
          • Druga -Azja
          • Trzecia - Afryka
          • Czwarta - Ameryka Północna
          • Piąta - Ameryka Południowa

Podsumowując projekt, stwierdzamy, że cele zostały osiągnięte dzięki zaangażowaniu uczniów klasy szóstej, którzy chcieli zaimponować młodszym, swoją wiedzą i umiejętnościami. Ogromny wpływ na to miało także zaangażowanie niektórych nauczycieli, którzy chętnie przyjmowali reprezentantów klasy szóstej na swoje zajęcia i wspomagali ich wiedzą. Motywacja i zaangażowanie uczniów klasy szóstej wzrosła, dzięki zaufaniu jakim ich obdarzyliśmy, nie zawiedli nas. Uczniowie innych klas zmotywowani zostali do pracy przez swych starszych kolegów, u niektórych pozytywne postawy osiągnięto dzięki chęci otrzymania pozytywnej oceny.

Rezultaty projektu u uczniów to: umiejętność współpracy, kreatywności i zaangażowanie w działania, a także chęć poznania i rozbudzona ciekawość.

Rekomendacje do dalszych działań to:

1. Angażowanie uczniów kierujących działaniami.
          2. Zwiększenie zaangażowania wszystkich nauczycieli
          3. Zwiększenie umiejętności  współpracy nauczycieli.
          4. Uelastycznić terminy spotkań prowadzonych przez uczniów