• Czytelnictwo 2014/2015

Projekt - Czytelnictwo 2014/2015

Niezwykle rzadki kontakt z książką  zdecydowanej większości naszego społeczeństwa sprawił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2013r. opracowało Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który ma na celu podniesienie poziomu czytelnictwa, poprawę społecznego wizerunku książki, zwiększenie zakupu nowych książek do bibliotek, stworzenie platformy cyfrowej zapewniającej powszechny dostęp do książek i czasopism.
                      Nauczyciele dostrzegają problem: większość uczniów przyznaje, że sporadycznie obcuje z książką inną niż podręcznik, że nie czyta nawet lektur obowiązkowych. Przyczyn jest wiele, wśród najważniejszych można wymienić: brak zachęty i przykładu ze strony rodziców, niewykształcenie w dzieciństwie nawyku czytania, niezrozumienie czytanych tekstów, spowodowane ubóstwem języka.
                      Lektura książek i czasopism przestała być postrzegana jako ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Uczniowie nie mają wyrobionej świadomości wartości czytania. Wybierają to, co łatwiejsze, przystępniejsze (oglądanie telewizji, gry komputerowe). Tymczasem nie od dziś wiadomo, że czytanie to jeden z najważniejszych czynników wpływających na rozwój człowieka. Pobudza wyobraźnię, otwiera umysł, wzbogaca słownictwo, ułatwia poprawne pisanie, jest pomocą w zdobywaniu wiedzy o świecie, stanowi źródło poznania siebie i innych, zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera, dostarcza przeżyć estetycznych i moralnych.
                      Rozumiejąc powagę sytuacji nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu promującego czytelnictwo. Jego zasadnicze cele to:
           · rozbudzenie zainteresowania książką
           · sprawienie, aby czytanie stało się nawykiem i przyjemnością
           · umożliwienie uczniom obcowania z tekstami literackimi odwołującymi się do ich doświadczeń (literatura młodzieżowa)
          · zachęcenie do korzystania z kultury wysokiej, do kontaktu z tekstami ambitnymi.

W ramach jego realizacji szkolna biblioteka poszerzyła swój księgozbiór o szereg nowych egzemplarzy zgodnych z oczekiwaniami i gustami dzieci i rodziców. Poza tym każdy oddział ma za zadanie przygotować swój projekt i zaprezentować go na forum szkoły. Dodatkowo cała społeczność szkolna przygotuje dwa spotkania prezentujące realizację zadań projektowych.
                      Nawiązana została też ściślejsza współpraca z bibliotekami publicznymi. Zaplanowane są wyjazdy do zwiedzenia ich pomieszczeń i zapoznania uczniów z nowoczesnymi technikami wykorzystywanymi w bibliotekarstwie.
                      Wierzymy, że dzięki działaniom zaplanowanym w projekcie dzieci rozwiną zainteresowanie książką, co przyczyni się do ich lepszego rozwoju emocjonalnego, społecznego i intelektualnego, a kontakt z książką będzie postrzegany jako źródło przyjemności i zabawy. Dzięki głośnemu czytaniu wzmocni się więź między rodzicem/opiekunem a dzieckiem, co przełoży się na rozwój poczucia własnej wartości  dzieci.