• Strajk nauczycieli!

          • W związku z brakiem porozumienia między stronami rządową a związkową od poniedziałku 8 kwietnia do odwołania będą dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, ze względu na strajk nauczycieli. Wszystkie dzieci, które przyjdą do szkoły będą przebywały na świetlicy pod moją opieką.
            Dyrektor Anna Giernacka

        • Być jak Ignacy - szkolne koło naukowe
          • Być jak Ignacy - szkolne koło naukowe

          • Relacja IV z zajęć realizowanych w ramach koła naukowego o nazwie „Logogryfy” w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Czachówku.

             

            Henryk Magnuski – Polak pracujący w USA, współpracujący ze znaną wszystkim Motorolą

             

            Tę postać poznaliśmy przerabiając wszystkie konspekty zajęć zamieszczone na stronie „Być jak Ignacy „ Podczas kolejnych ośmiu godzin zdobywaliśmy coraz to nowe informacje na temat pracy sławnego polskiego konstruktora. Mieliśmy dużo zabawy rozmawiając przez krótkofalówki. Było to dość zabawne i momentami ciekawsze niż telefon komórkowy. Podsumowaniem naszych działań było wspólne nagranie rozmowy a zarazem utrwalenie informacji o konstruktorze. Każdy z nas chciał zabrać głos w tej audycji. Żeby nas pogodzić prowadząca zorganizowała konkurs i jak zwykle wygrał najlepszy.. Rodzice zaopatrzyli nas w krótkofalówki i baterie do nich. . Załączamy rozmowę z naszej fascynującej przygody. Zamieszczamy ją również na stronie internetowej szkoły oraz na facebooku, żeby zachęcić naszych młodszych kolegów do podejmowania podobnych działań.

          • Strajk nauczycieli!

          • Apel do rodziców w związku z zapowiadanym strajkiem nauczycieli

            Szanowni Państwo, ze względu na planowany „ogólnopolski strajk nauczycieli”, który ma rozpocząć się 8 kwietnia, informujemy, że do strajku planują przystąpić następujące przedszkola i szkoły, dla których gmina Góra Kalwaria jest organem prowadzącym:

            1. Samorządowe Przedszkole Integracyjne w Górze Kalwarii,
            2. Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Czersku,
            3. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Księcia Janusza w Górze Kalwarii,
            4. Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Górskiego w Czaplinku,
            5. Szkoła Podstawowa im. Feliksa Kapackiego w Cendrowicach,
            6. Szkoła Podstawowa im. Władysława Reymonta w Coniewie,
            7. Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dobieszu,
            8. Szkoła Podstawowa im. Księdza Jana Twardowskiego w Czachówku,
            9. Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Brześcach,
            10. Szkoła Podstawowa w Baniosze,
            11. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kątach.

            W wymienionych szkołach oraz przedszkolach nie będzie możliwe zapewnienie kompleksowej opieki pedagogicznej dla dzieci do nich uczęszczających, będą w nich natomiast odbywały się zajęcia o charakterze edukacyjno - opiekuńczym. Niemniej zwracamy się do tych z Państwa, którzy mają taką możliwość, z prośbą o zapewnienie w dniach strajku opieki nad dziećmi we własnym zakresie i nieposyłanie ich w okresie strajku do wymienionych 11 szkół i przedszkoli.

            Prosimy o śledzenie na bieżąco strony internetowej www.gorakalwaria.ploraz profilu Gmina Góra Kalwaria na Facebooku.

            Informacja dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8

            W związku ze strajkiem w oświacie, rodzice dziecka, które jeszcze nie ukończyło 8 lat, mogą przedłożyć swojemu pracodawcy wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego wraz z oświadczeniem o nieprzewidzianym zamknięciu żłobka, przedszkola lub szkoły. Bowiem zgodnie z art. 32 ust. 1 pkt. 1 lit. a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2017 poz. 1368) zasiłek opiekuńczy przysługuje ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza, a także w przypadku choroby niani, z którą rodzice mają zawartą umowę uaktywniającą, o której mowa w art.50 ustawy z dnia 4

            lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2016 r. poz. 157 oraz z 2017 r. poz. 60), lub dziennego opiekuna sprawujących opiekę nad dzieckiem.

            Zasiłek, o który mogą wystąpić zarówno ojciec jak i matka dziecka, wypłacany jest w wysokości zasiłku chorobowego, czyli 80 proc. wynagrodzenia. Istotna przy tym jest okoliczność, aby w czasie zamknięcia szkoły lub przedszkola inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym nie mogli opiekować się dzieckiem.

            Jeżeli rodzic jest zatrudniony, to wniosek o wypłatę dostarcza swojemu pracodawcy, natomiast jeżeli prowadzi działalność gospodarczą składa go do najbliższego oddziału ZUS. Dokumenty, które należy złożyć w swoim zakładzie pracy niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego to oświadczenie rodzica o nieprzewidzianym zamknięciu placówki oraz wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na druku ZUS Z-15A.

            W przypadku, gdy zasiłek jest wypłacany przez ZUS (np. w przypadku działalności gospodarczej), należy złożyć ZAS-36, czyli oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem w wieku do 8 lat i dodatkowo zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 - w przypadku pracowników albo ZUS Z-3a - w przypadku pozostałych ubezpieczonych oraz ZAS-36. Druk wniosku można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl albo w osobiście w oddziale lub inspektoracie ZUS.

            Niezależnie od powyższego, zgodnie z art. 188 par. 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

            Dodatkowe zajęcia w Ośrodku Kultury i na basenie podczas strajku nauczycieli

            Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii przygotował ofertę dodatkowych zajęć dla dzieci, których rodzice nie będą w stanie sprawować nad nimi opieki w związku z planowanym strajkiem nauczycieli. Dziećmi zaopiekują się instruktorzy Ośrodka. W kinie (ul. ks. Sajny) przewidziano projekcie filmów dla dzieci starszych w wieku od IV klasy szkoły podstawowej (kino będzie czynne od godz. 8.00 do 14.00). Natomiast w siedzibie Ośrodka Kultury przy ul. por. Jana Białka 9 będą przygotowane projekcje dla dzieci młodszych – w wieku do III klasy szkoły podstawowej (Ośrodek również będzie czynny w godz. 8.00-14.00).

            Z kolei na basen za 1 zł (wejście za okazaniem legitymacji szkolnej) zaprasza dzieci Ośrodek Sportu i Rekreacji (ul. Pijarska 119). Pływalnia będzie otwarta dla uczniów strajkujących w gminie placówek w godz. 7.30-16.00.

            Do rodziców, którzy zdecydują się na przywiezienie dzieci do Ośrodka Kultury lub na basen zwracamy się z prośba o zapewnienie im wyżywienia.

        • Certyfikaty ukończenia cyklu filmowego "Młodzi w Obiektywie" rozdane!
          • Certyfikaty ukończenia cyklu filmowego "Młodzi w Obiektywie" rozdane!

          • Dziś uczniowie z kl. V i VI otrzymali zaświadczenia ukończenia cyklu filmowego Młodzi w Obiektywie w ramach projektu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Od października do kwietnia, w ramach zajęć szkolnych, raz w miesiącu wyjeżdżaliśmy do Kina Uciecha w Górze Kalwarii oglądać filmy i o nich rozmawiać. Wszystkie siedem filmów było wartościowych pod względem artystycznym i poznawczym. Rozwijały one naszą wrażliwość, były inspiracją, ale także przygotowały nas do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Na zakończenie tego ciekawego projektu wspólnie zjedliśmy pizzę i mogliśmy jeszcze powspominać wspólne wyjazdy do kina.

        • "Warszawska Syrenka" zakończona sukcesem!
          • "Warszawska Syrenka" zakończona sukcesem!

          • Michalina Kuczkowska z klasy II zajęła III miejsce w 42 Gminnym Konkursie Recytatorskim "Warszawska Syrenka", Wiktoria Strzyżewska z klasy IV została wyróżniona. Brawa należą się również Krzysiowi Pisarczykowi z klasy I oraz Rakhiiat Aslanovej z klasy II, którzy godnie reprezentowali naszą szkołe w Górze Kalwarii.

             W szkolnych eliminacjach do Gminnego Konkursu Recytatorskiego "Warszawska Syrenka" wzięło udział aż 34 uczniów z klas 0-V. Gratulujemy wszystkim uczestnikom 👏 Byliście super!

        • Burmistrz wizytuje naszą szkołę!
          • Burmistrz wizytuje naszą szkołę!

          • Dzisiaj gościliśmy w naszej szkole przemiłych gości, władze naszej gminy: Burmistrza Arkadiusza Strzyżewskiego, jego zastępców Panią Danutę Rechnię, Pana Mateusza Baja oraz Pana Wojciecha Kochańskiego - Przewodniczącego Komisji Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu Rady Miejskiej. Mogliśmy przedstawić nasze oczekiwania i potrzeby. Najbardziej jednak ujął nas swoją postawą sam burmistrz, który zasiadł z dziećmi w ławce, nawiązał z nimi świetny kontakt. Po wizycie uczniowie klasy II stwierdzili, że chcieliby mieć takiego nauczyciela. Brawo Panie Burmistrzu! Dziękujemy za miłe spotkanie i zapraszamy częściej👏👏👏

        • „Być jak Ignacy. Zostań przyjacielem Nauki” - relacja z działalności koła naukowego.
          • „Być jak Ignacy. Zostań przyjacielem Nauki” - relacja z działalności koła naukowego.

          •  

             Relacja I z zajęć realizowanych w ramach koła naukowego o nazwie „Logogryfy” w Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Czachówku. 

            Jan Szczepaniak

            Uczniowie klasy VI:

            1.     Hulanicka Sara

            2.     Kępa Karol

            3.     Krawczak Mikołaj

            4.     Król Szymon

            5.     Matysiak Urszula

            6.     Romanowska Kinga

            7.     Szymański Tomasz

            Logogryfy.Wraz z wychowawczynią Jolantą Załuską założyli koło naukowe w ramach projektu: „Być jak Ignacy. Zostań przyjacielem Nauki”. Koło działa od stycznia 2019 roku i nosi nazwę

            Przez osiem godzin lekcyjnych poznawaliśmy postać Ignacego Łukasiewicza    oraz do tej pory mniej nam znanego Jana Szczepaniaka. Przerobiliśmy wszystkie konspekty zamieszczone na stronie „Być jak Ignacy oraz obejrzeliśmy wszystkie filmiki. Zdobywaliśmy również wiedzę samodzielnie poszukując czy też wspomagani przez naszych rodziców. Bardzo dużo dowiedzieliśmy się o wynalazkach i patentach Jana Szczepaniaka. Swoją wiedzę sprawdzaliśmy za pomocą różnego rodzaju konkursów przygotowanych przez nas samych lub wychowawczynię. Podsumowaniem jest załączony do relacji filmik nagrany przez nas. Naszą relację zamieszczamy  na stronie internetowej szkoły, a filmik również na facebooku, żeby zachęcić naszych młodszych kolegów do samodzielnego zdobywania wiedzy o polskich naukowcach lub dołączenia do nas

             

             

             

             

             

        • VIII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek
          • VIII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek

          • Piękny, wzruszający konkurs za nami😊 Wywalczyliśmy I miejsce w kategorii zespoły z klas I-III (Michalina Kuczkowska, Gabriela Winiarek, Mikołąj Hulanicki, Tymon Matysiak), dwa drugie miejsca w kategorii soliści z własnym akompaniamentem (Szymon Miller, Ania Janiec), II miejsce w kategorii soliści z klas IV-VI (Sara Hulanicka) oraz wyróżnienie w kategorii zespoły z klas IV-VI (Oliwia Durka, Ania Janiec). Brawa należą się wszystkim uczestnikom VIII Gminnego Festiwalu Kolęd i Pastorałek i tak jak powiedział rozpoczynając imprezę nasz Burmistrz Arkadiusz Strzyżewski, dzisiaj wszyscy są wygranymi. Brawoheart

        • III miejsce w Mikołajkowych Igrzyskach Sportowych
          • III miejsce w Mikołajkowych Igrzyskach Sportowych

          • Pani dyrektor osobiście pogratulowała dzisiaj naszym najmłodszym medalistom, którzy 7 grudnia wywalczyli w dwunastoosobowym składzie, III miejsce w XV Gminnych Mikołajkowych Igrzyskach Sportowych. Otrzymaliśmy w nagrodę bon o wartości 100 zł na zakup sprzętu sportowegoheart👏🥉

        • W hołdzie dla Niepodległej
          • W hołdzie dla Niepodległej

          •  

            W listopadzie 1918 roku, po 123 latach nieobecności na mapach politycznych Europy Polska odzyskała niepodległość. W tym roku obchodzimy 100 – lecie odzyskania upragnionej wolności. Każdy chce uczcić to doniosłe wydarzenie w szczególny sposób. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Czachówku również czynnie włączyli się w świętowanie obchodów.  

            Z tej okazji w dniu 9 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Rozpoczęciem akademii było wspólne odśpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego”. Hymn wykonano dokładnie o godzinie 11.11, w ramach akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”.  Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny „Dla Niepodległej”

                     Była to jednocześnie okazja do podsumowania szeregu działań związanych  z patriotyzmem i uczczeniem  wolności, w ramach których uczniowie brali udział.  Nasi uczniowie biorąc  udział w konkursie pieśni patriotycznej zdobyli zaszczytne pierwsze miejsca w różnych kategoriach wiekowych. Zaprezentowali oni swój repertuar jeszcze raz na forum szkoły wzbogacając obchody tego uroczystego dnia.  Pani dyrektor wręczyła także dyplomy uczniom, którzy zdobyli punktowane miejsca w konkursie Kartka dla Niepodległej.

            Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości szkoła została odświętnie udekorowana, każda klasa  czynnie włączyła się do tego dzieła przygotowując kąciki z elementami patriotyzmu, niepodległości i wolności w swoich salkach, a w holu szkoły przygotowana została wystawa prac uczniów.

            Nasi uczniowie coraz częściej podejmują się różnych działań i chętnie biorą udział w szeregu różnych, ciekawych inicjatywach.  Należy do nich udział klasy szóstej w konkursie
            Rusz się z K, który zakończył się wygraną kwoty 2 500 zł z przeznaczeniem na sprzęt sportowy.  Kolejną ich inicjatywą jest trwajacy ogólnopolski konkurs czytelniczy. Młodsze dzieci także nie pozostają w tyle klasa druga bierze udział w projekcie ……. I ma już swoje pierwsze sukcesy

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Czachówku
      • (+22) 727-65-73 - sekretariat 736 236 462 - świetlica szkolna 736 244 642 - pedagog specjany - Olga Flaum psycholog - Natalia Groman
      • Czachówek ul. Główna 56 05-530 Góra Kalwaria woj. mazowieckie Poland
      • Dyrektor szkoły - Anna Giernacka Wicedyrektor - Anna Chmielewska
    • Logowanie