Wolontariat
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu: Magorzata Sikora i Anna Miller
REGULAMIN SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU
w Szkole Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Czachówku
I. Postanowienia ogólne
- Wolontariat - to bezpłatne, świadome i dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzi rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie.
- Wolontariusz - osoba pracująca na zasadzie wolontariatu. Wolontariuszem może być każdy, w każdej dziedzinie życia społecznego, wszędzie tam, gdzie taka pomoc jest potrzebna.
- Szkolne Koło Wolontariatu (zwane dalej SKW) ma za zadanie pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne i kulturalne.
- Koło jest organizacją młodzieżową działającą na terenie szkoły pod nadzorem Dyrekcji i włączającą się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywno - opiekuńczo – wychowawczą, prowadzoną przez szkołę i związane z nią organizacje samorządowe, jak również pozarządowe.
- Opiekę nad Kołem sprawują wyznaczeni przez Dyrekcje Szkoły nauczyciele, którzy czuwają nad tym, aby działalność SKW była zgodna ze Statutem Szkoły i Regulaminem Koła oraz prowadzą pracę formacyjną członków Koła. Opiekunowie SKW zajmują się sprawami organizacyjnymi, a także są łącznikami między uczniami, a Dyrekcją Szkoły.
II. Cele i sposoby działania
- Celem Szkolnego Koła Wolontariatu jest zaangażowanie uczniów do świadomej, dobrowolnej i nieodpłatnej pomocy innym oraz zapoznanie z ideą wolontariatu.
- Zadaniem SKW jest rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości oraz bezinteresowności.
- Zwiększanie wrażliwości uczniów na potrzeby innych, na cierpienie, na samotność, na choroby i niepełnosprawność.
- Tworzenie więzi miedzy uczniami /nauczycielami a środowiskiem lokalnym oraz kształtowanie postaw prospołecznych i obywatelskich.
- Kształtowanie umiejętności działania zespołowego, współdziałanie uczniów i wzajemne wspieranie się.
- Rozeznanie konkretnych potrzeb w najbliższym środowisku.
- Szkolne Koło Wolontariatu podejmuje działania na terenie szkoły (akcje wewnętrzne) oraz w środowisku lokalnym (akcje zewnętrzne).
III. Wolontariusze
- Wolontariuszem może zostać każdy, kto pragnie służyć innym.
- Działalność SKW opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności.
- Wolontariusz swoją postawą ma dawać przykład innym; używanie wulgarnych słów wobec kolegów, agresywne zachowanie nie licuje z jego wizerunkiem i może skutkować wypisaniem z SKW.
- Członkiem Szkolnego Koła Wolontariatu może być młodzież, która ukończyła 13 r.ż. (uczniowie klas 7-8), respektująca zasady Koła, po uprzednim przedstawieniu opiekunom Koła pisemnej zgody rodziców/opiekunów prawnych na działalność ucznia w Szkolnym Kole Wolontariatu (załącznik pod w/w Regulaminem SKW).
- Wolontariusz uczestniczy systematycznie w pracach wolontariatu i spotkaniach w celu uzyskania informacji o planowanych działaniach.
- Członkowie SKW mogą podejmować działania w wymiarze, który nie utrudni im nauki i pozwoli wywiązywać się z obowiązków domowych.
- Każdy członek SKW stara się aktywnie włączyć w jego działalność, zgłaszać własne propozycje i inicjatywy, wykorzystując swoje zdolności i doświadczenie.
- W przypadku, kiedy uczeń nie wykaże zainteresowania pracą w Szkolnym Kole Wolontariatu lub też nie będzie przestrzegał zasad regulaminu, zostanie skreślony z listy wolontariuszy.
IV. Rozliczanie wolontariuszy
- Wolontariusze mogą być rozliczani za udział w działaniach szkolnych i pozaszkolnych wpisem określającym ilość godzin.
Proponowane działania to:
- kiermasze szkolne, (udział, własna organizacja), zbiórki darów rzeczowych,
- pomoc na terenie szkoły (w świetlicy, w bibliotece, organizowanie młodszym kolegom zabaw na przerwach „Przerwa z Wolontariuszem”, wspieranie nauczycieli klas młodszych: „Czytanie starsi – młodszym”, przygotowywanie prezentacji dot. np. bezpieczeństwa w szkole, gier,
- pomoc w organizacji uroczystości szkolnych np. świąt wynikających z kalendarza roku szkolnego, Piknik Rodzinny, Festiwal Kolęd i Pastorałek,
- udział w akcjach charytatywnych,
- dbanie o gazetkę ścienną SKW – aktualizacja, plakaty informacyjne,
- organizacja wydarzeń sportowo – kulturalnych,
- reprezentowanie Szkolnego Koła Wolontariatu na zewnątrz.
- Wolontariusz, który podejmie się realizacji zdania poza szkołą jest zobowiązany przedstawić podpisane zaświadczenie z instytucji, której działanie wspierał.
- Wolontariusz, który nie wywiąże się z zaplanowanego działania, nie otrzyma wpisu.
- Wolontariusz ewidencjonuje swoje działania na Karcie Wolontariusza (załącznik pod w/w Regulaminem SKW). Po wywiązaniu się z zadania zgłasza się do opiekuna wolontariatu w celu potwierdzenia. Jeśli działania koordynował inny nauczyciel, należy poprosić o pisemne potwierdzenie udziału w akcji.
- O wpisie ilości godzin decydują opiekunowie wolontariatu po zakończonej akcji. Opiekunowie zastrzegają sobie prawo do przyznania dodatkowego wpisu godzinowego wolontariuszom, którzy wyróżniają się wzorową postawą.
- Zaświadczenie o działalności w SKW otrzymają wolontariusze, którzy zdobędą co najmniej 30 godzin za aktywność społeczną wykonaną podczas nauki w SP w Czachówku.
- Wystawione zaświadczenie uprawnia wychowawcę do wpisania Wolontariatu na świadectwie ukończenia szkoły.
- W przypadku uczniów nie należących do SKW o wpisie na świadectwie decyduje wychowawca.
V. Nagradzanie wolontariuszy
- Nagradzanie wolontariuszy ma walor motywujący, podkreślający uznanie dla działalności wolontariusza.
- Formy nagradzania:
- wyrażenie uznania słownego
- pochwała na forum szkoły
- wręczenie dyplomów lub umieszczenie podziękowań na stronie internetowej szkoły, szkolnym fb
- pozytywne uwagi w dzienniku elektronicznym
- Po spełnieniu wymagań (udokumentowanych 30 h aktywności społecznej w klasach 7-8), wolontariusz może otrzymać na koniec 8 klasy poświadczenie o stałym zaangażowaniu w pracę społeczną w formie wpisu na świadectwie szkolnym. Zasady umieszczania wpisu reguluje „Szkolny Regulamin Przyznawania Punktów za Wolontariat na rzecz Środowiska Szkolnego i Lokalnego”.
- Wpis na świadectwie szkolnym dot. osiągnieć w zakresie aktywności społecznej, brany jest pod uwagę przy rekrutacji do szkół średnich.